Každý, kdo si pořídí fotovoltaickou solární elektrárnu, jež bude schopná vyrábět více elektrické energie, než daný objekt spotřebuje, se musí zamyslet i nad tím, jaká baterie bude nejvhodnější pro skladování této energie. Na trhu existuje několik druhů baterií, a ne každá se hodí ke každodennímu použití, jak to vyžaduje rodinný dům.

Druhy baterií na současném trhu

V současnosti si můžete koupit různé druhy baterií, podle toho, zda je chcete používat v domácnosti (rodinném domě), na chatě, chalupě nebo pro průmyslový podnik apod. Nejčastějšími bateriemi jsou baterie gelové, kapalinové, lithiové, li-on baterie a AGM baterie.

Gelové baterie

Gelové baterie mívají cyklickou životnost až 1200 cyklů, což je řadí mezi baterie s průměrnou životností. Jejich velkou výhodou je jejich bezúdržbovost. Ovšem právě jen střední cyklická životnost způsobuje to, že jsou vhodné spíše pro menší či střední ostrovní elektrické systémy, které budete využívat jen sezónně – tedy například chaty, chalupy, obytné vozy apod.

Kapalinové baterie

Kapalinové baterie jsou takové baterie, které jsou naplněny elektrolytem a existují mezi nimi jak menší baterií (do 400 cyklů), tak i větší baterie (do 1500 cyklů), a v současné době i velké a velmi trvanlivé baterie (do 3500 cyklů). Ty menší opět využijete pro malé ostrovní instalace, které využíváte jen sezónně, například chaty, chalupy… Ty větší můžete bez obavy využít v rodinném domě a ty největší se dobře hodí i do firemních systémů.

Lithiové baterie

Lithiové baterie zcela určitě znáte z běžného života, protože je používáte do nejrůznějších přístrojů. Existují však také velké lithiové baterie, které jsou vhodné právě pro fotovoltaické systémy. Jsou sice o něco dražší než ostatní baterie, ale mají opravdu dlouhou životnost a vydrží mnoho cyklů nabíjení i vybíjení (2000 až 3000). Jsou vhodné zejména pro rodinné domy.

LI-ON baterie

LI-ON baterie jsou dnes asi nejmodernějšími typy baterií pro fotovoltaiku. Mají opravdu nadstandardně dlouhou životnost (až 10 let) a jsou vhodné pro velké ostrovní instalace, které se nacházejí například v rodinných domech nebo firmách.

AGM baterie

AGM baterie jsou bezúdržbové uzavřené baterie, které jsou vhodná pro každodenní provoz a vydrží až 3200 cyklů vybití a nabití. Patří také k moderním typům baterií. Jsou vhodné jak pro chaty a chalupy se sezónním provozem, tak i pro rodinné domy nebo firmy s každodenním provozem.

blank

Jaké parametry baterií sledovat

Při výběru baterie byste měli sledovat zejména její parametry. Nejlépe je poradit se přímo s odborníkem na fotovoltaiku nebo na baterie. Parametry, které se vyplatí sledovat, jsou zejména: cyklická životnost, kapacita baterie a napětí baterie.

Cyklická životnost baterií

Cyklem se obecně rozumí jedno vybití a opětné nabití baterie. Cyklická životnost pak znamená, kolik takových cyklů jedna baterie zvládne za svou životnost. Cyklická životnost se obvykle počítá ve stovkách nebo tisících cyklů, menší jednotky nejsou uvažovány. Pokud chcete baterii jen na chatu či chalupu, bude vás stačit baterie s cyklickou životností 400 cyklů. Pokud se ale rozhodujete o baterii do rodinného domu, kterou budete využívat celoročně, pak sáhněte po velkých moderních bateriích, které mají alespoň 2000 cyklů, nebo ještě lépe přes 3000 cyklů. Baterie by vám v tomto případě měla vydržet co nejdéle (10 let), protože i její recyklace je nákladná a náročná.

Kapacita baterie

Kapacitu baterie vyjadřujeme v ampérhodinách (Ah). Ampérhodinu budete znát z hodin fyziky jako jednotku, jež znamená takový elektrický náboj, který dodává elektrickou energii 1 ampér po dobu 1 hodiny. Kapacita baterií pro solární panely se obvykle pohybuje od 100 Ah po 2500 Ah, kdy nejmenší kapacitu mívají malé kapalinové baterie, největší kapacitou se mohou pochlubit AGM baterie.

Napětí baterie

Elektrické napětí uvádíme ve voltech (V). Baterie pro fotovoltaické panely mívají napětí 6 V do 20 V, avšak napětí baterie není nejdůležitějším parametrem.

Jaké baterie jsou vhodné do domácnosti

Do domácnosti si můžete vybrat jakékoliv z výše uvedených baterií, avšak vždy bude záležet na tom, jak tyto baterie budete využívat – sezónně, či celoročně. Na chatu, chalupu a do obytného vozu doporučujeme malé kapalinové baterie, gelové baterie, nebo i lithiové baterie. Pro domácnost v rodinném domě se budou hodit větší kapalinové baterie, lithiové baterie nebo baterie AGM.

Jak získat dotace na baterie

Jistě jste už zjistili, že můžete získat dotace na fotovoltaické panely, na zpracování stavební dokumentace, ale právě i na baterie. Tato dotace může dosáhnout až 10 000 Kč, ale neměla by přesáhnout 50 % nákladů na baterii. Všechny námi zkoumané baterie by se do této dotace měly bez problémů vejít. Dotaci žádejte podle programu Nová zelená úsporám.