Již jste se definitivně rozhodli pro solární elektrárnu a nyní máte strach, aby vám něco důležitého neuteklo? Víte, jak probíhá instalace? Poradíme vám, na co si dát největší pozor a co rozhodně neopomenout.

Písemné smlouvy

Ještě před započetím jakýchkoliv prací a dodávek (solární panely, baterie, dotace, realizace na klíč) byste si měli pořádně přečíst všechny písemné materiály a smlouvy, které máte k dispozici. Čtěte i texty psané malým písmem pod čarou. Pokud si nejste čímkoliv jisti, zeptejte se odborníka nebo právníka. Nezapomeňte, že právě z písemné smlouvy se bude vycházet pokaždé, když v reálu dojde k jakékoliv nesrovnalosti – a pamatujte: co je psáno, to je dáno.

Co byste měli vědět o velikosti panelů

To, co se přímo týká fotovoltaických solárních panelů, je jejich velikost. Ta by měla odpovídat velikostí vaší střechy, jejímu sklonu a situování střechy na světovou stranu. Nejvíce solárních panelů vhodných pro rodinné domy se prodává ve velikosti 2 x 1 m. Jejich výhody spočívají v tom, že se s nimi dobře manipuluje, jednodušeji se ochlazují (stačí například vhodná instalace pomocí střešních držáků, pod kterými vznikne dostatečná mezera) a kromě toho jsou odolnější i vůči povětrnostním podmínkám (zejména sněhová pokrývka v zimě může na větších panelech napáchat nedozírné škody). Vy byste si měli hlídat jen to, abyste měli pro panely dostatečnou plochu (uvádí se 5 až 6 m2), a pokud je vaše střecha orientována na jihovýchod nebo jihozápad a má sklon kolem 30 °, pak je pro instalaci těchto panelů ideální.

Pokud potřebujete solární panely, které by se daly vzít s sebou na cesty, do kempu, nebo na obytný vůz, můžete se také podívat do nabídky skládacích solárních panelů, které jsou zatím nejmodernější vymožeností mezi solárními panely. Obvykle se skládají z 5 vzájemně propojených kabelů, dají se vzít téměř kamkoliv a poskytnou vám dostatek elektrické energie pro menší spotřebiče.

Příslušenství k solárním panelům

Solární panely by nebyly ničím, kdyby nebyly vzájemně pospojovány mezi sebou, připevněny k podkladu a spojeny se spotřebiči a bateriemi, do nichž dodávají elektrickou energii. Veškeré příslušenství vždy konzultujte s firmou, která vám solární systém dodává, a důsledně trvejte na tom, aby vždy použila kvalitní a kompatibilní příslušenství (kabely, měniče, pojistky, jističe, regulátory). Pamatujte, že cena veškerého příslušenství již není tak vysoká (v poměru ke solárním panelům nebo bateriím), takže se nevyplatí na nich šetřit. Důsledky nevhodně zvoleného příslušenství by byly mnohem finančně náročnější.

blank

Ochrana solárních panelů před bleskem a výboji

Málokdo myslí při instalaci solární elektrárny na ochranu před bleskem, a přitom právě toto zařízení je velmi náchylné k poškození bleskem – jednak se nachází nejvýše ze všech částí střechy, jednak je řízeno elektronickými systémy, které mají k poškození nejen bleskem, ale i výboji nebo přepětím vyšší tendenci než cokoliv jiného. K ochraně solární panelů v žádném případě nebude stačit bleskosvod), který jste do té doby na střeše měli, zvláště pokud je již staršího data. Pokud vám firma (ani ta na klíč) nedokáže sama nabídnout a zajistit kvalitní ochranu před bleskem, vyhledejte odbornou firmu, která se přímo touto problematikou zabývá. A opět platí – cena za nový bleskosvod bude nepoměrně nižší než cena za novou solární elektrárnu, pokud by ta předchozí byla zcela zničena bleskem.

Na co si dát pozor u baterií

Baterie na solární energii by vám měl být schopen nabídnout váš dodavatel fotovoltaického systému. Vybírejte podle toho, jaká baterie se vám vyplatí finančně a také jaká bude stačit pro účel, pro který ji budete používat. Malé kapalinové baterie jsou vhodné pro sezónní systémy a bývají levnější. Větší kapalinové baterie se hodí i pro rodinný dům a rovněž vám ušetří nějaké finance. Lithiové baterie včetně LI-ON baterií jsou zase velmi kompaktní a dlouho vydrží, ale budete muset již sáhnout hlouběji do peněženky. AGM baterie jsou bezúdržbové a vydrží až 3200 cyklů, avšak také patří k těm dražším. Nevýhodou všech baterií, se kterou budete muset počítat do budoucna, je potřeba jejich recyklace.

blank

Zvažte distribuci energie do sítě

Kromě ukládání energie do baterií se také můžete rozhodnout pro to, že budete dodávat přebytečnou energii do sítě dodavatele energie, přičemž v případě potřeby si ji zase vezmete zpět. Na této strategii můžete i něco málo vydělat. Je ale zapotřebí mít písemnou smlouvu s dodavatelem energie. Výhodou je, že ušetříte místo na fyzickou baterii, nevýhodou tohoto systému je možné přetížení sítě při dodávání energie více majiteli solárních panelů, které může vést až k blackoutu.

Hybridní elektrárna

Hybridní elektrárna je elektrárna složená ze solární elektrárny a tepelného čerpadla, přičemž takovýto systém vám přinese dlouhodobou energetickou soběstačnost. Oproti samotné solární elektrárně je sice finančně náročnější, ale zato nebudete odkázáni na neustálé zdražování elektřiny od svého dodavatele. Nevýhodami může být hlučný provoz tepelného čerpadla a pak samozřejmě nutnost recyklace všech složek systému.