Jak vybrat solární panely? Tentokrát se zaměříme hlavně na to, jak si zvolit toho nejlepšího dodavatele právě pro vaši solární elektrárnu. Několik tipů zmíněných v tomto článku by vás mělo navést i k tomu, jak správně klást otázky.

Na co si dát pozor

Nejprve vám ukážeme, na co byste si měli dát pozor při výběru dodavatele solární elektrárny na klíč. Jsou to zejména tyto záležitosti:

 1. Dodavatel působí na trhu zatím krátce – v dnešní době jako by se roztrhl pytel s dodavateli, kteří teprve letos nebo loni vstoupili na trh s fotovoltaikou. Takový dodavatel nemusí být vždy špatný, ale jeho krátké působení na trhu mu nedává příliš mnoho šancí ukázat například minulou práci.
 2. Dodavatel nabízí nepřiměřeně nízkou cenu – mohlo by se zdát, že s tímto dodavatelem ušetříte, opak je ale většinou pravdou, protože aby mohl mít při tak nízké ceně nějaký zisk, musí nakupovat levné součástky/panely/baterie. Takováto solární elektrárna vám dlouho nevydrží a budete ji muset rekonstruovat či zcela nahradit novou – a to už se nevyplatí.
 3. Dodavatel nemá ceníky volně přístupné na internetu, ani je nechce předem poskytnout.
 4. Dodavatel si bere na zpracování dokumentace, ale i celé realizace elektrárny příliš dlouhou dodací lhůtu – pokud vám dodavatel nabídne časový horizont, do kdy je schopen elektrárnu realizovat, v řádu 6 a více měsíců, pravděpodobně jen hraje na to, že je o něj velký zájem. Nepodlehněte a najděte si jiného.
 5. Dodavatel nenabízí servis po instalaci elektrárny. Profesionální firmu poznáte podle toho, že vám nabídne celoživotní servis k elektrárně, kterou instalovala. Ano, spolehlivé firmy se za svou práci nestydí a dokážou se postavit čelem i k tomu, když se něco pokazí (nemusí to být nutně jejich vinou).

blank

A jak naopak poznáte dobrého dodavatele

Možností, jak si ověřit, zda váš dodavatel je ten pravý, je mnoho. Měli byste:

 1. Přečíst si o něm recenze na internetu.
 2. Vyzpovídat svoje známé, kteří už solární elektrárnu mají.
 3. Projít si články, recenze a reference na nezávislých webech a portálech, které se zabývají fotovoltaikou. Když píšeme nezávislé, myslíme ty skutečně nezávislé, nikoliv blogy jednotlivých firem, které vyzdvihují samy sebe.
 4. Zeptejte se dodavatele na předchozí řešení, zajímejte se o to, které by bylo nejvhodnější pro vás. Správný dodavatel vám zodpoví všechny vaše otázky a bude umět nabídnout variantu, která se bude hodit pro váš rodinný dům, chatu, chalupu, nebo dokonce obytný vůz.
 5. Nechte si zpracovat předběžnou cenovou nabídku, a klidně i od více dodavatelů najednou. Předběžná cenová nabídka by měla být samozřejmostí a měla by být zdarma.
 6. Férový dodavatel na vás nebude tlačit, abyste podepsali smlouvu do nějakého šibeničního termínu, a dá vám čas, abyste si ji prošli v klidu, popřípadě i s právníkem.

blank

Co můžete udělat sami

Ještě než požádáte konkrétní firmu o řešení nebo cenovou kalkulaci, můžete si sepsat všechny požadavky, které na solární elektrárnu máte vy (tj. zejména, aby odpovídala velikosti vašeho rodinného domu, abyste byli soběstační, aby byla elektřina jen na ohřev vody, abyste měli vlastní baterii…) a také všechny důležité informace, které by měla firma vědět (jaká je vaše střešní krytina, na kterou světovou stranu směřuje většina střechy, jaký je její sklon, jaký je počet spotřebičů napájených elektrickou energií, jaká je dosavadní ochrana domu před bleskem). Když všechny tyto informace budete mít v písemné podobě ještě předtím, než začnete s firmou/firmami jednat, značně vám to ulehčí situaci a ušetří čas.