Nemusíte být přímo odborník na fotovoltaiku, ale přesto se vám budou některé pojmy hodit, abyste se dohodli s poskytovatelem vaší fotovoltaické elektrárny na tom nejdůležitějším, tedy aby fungovala co nejefektivněji při základním vybavení (příslušenství). Co vám nesmí chybět, a co je naopak zbytečný luxus?

Střešní háky

Střešní háky patří k základnímu vybavení, které bude sloužit přímo na střeše, a to k upevnění fotovoltaických panelů. Střešní háky jsou dnes koncipovány tak, aby byly schopné upevnit solární panely na všechny typy střešních tašek, resp. střešních krytin. Konkrétní střešní háky seženete tak, že výrobci/dodavateli přesně sdělíte, jaký typ střechy máte, a on už bude vědět, jaké střešní háky vám nabídnout.

Držáky

Kromě střešních háků existují pro upevnění solárních panelů na střechy či jiné podklady i různé typy držáků. Většinou je seženete v sadě po 4 kusech na jeden solární panel. Jejich nespornou výhodou je to, že jsou vždy vyrobeny tak, aby mezi fotovoltaickým panelem a střechou zbyl dostatečný prostor pro odvětrávání, tj. aby se střecha nepřehřívala.

 

Kabely

Jakmile budou fotovoltaické panely připevněny na svém místě, dalším nezbytným prvkem jsou kabely. Ty slouží k pospojování solárních panelů s bateriemi, resp. i s dalšími přístroji, do kterých bude energie přímo dodávána. Kabely existují v mnoha variantách: můžete se setkat se solar kabely, prodlužovacími kabely, anebo dokonce s komunikačními převodníky, což už je velmi sofistikované vybavení sloužící k propojení fotovoltaické elektrárny s počítačem nebo displejem. Solar kabely jsou základní kabely pro všechny typy solárních elektráren, existují v různých délkách i tloušťkách a jsou určeny buď pro vnitřní, nebo pro venkovní použití. Prodlužovací kabely pak logicky prodlužují velikost solar kabelů.

Konektory

Aby mohly být kabely pospojovány mezi sebou, je třeba zakoupit tzv. konektory. Ty existují ve variantách jako jednoduché, rozbočovací nebo slučovací. Jednoduché konektory spojují dva stejné kabely mezi sebou. Rozbočovací a slučovací spojují jeden kabel se dvěma až třemi kabely. Podle toho se jim také říká rozdvojka či roztrojka.

Měniče

Pokud máte složitou solární elektrárnu s bateriemi, budete muset zakoupit i měnič napětí. Tyto měniče slouží ke změně napětí z 230 V na 12 V a obráceně. Jsou důležité právě z toho důvodu, že baterie obvykle mívají napětí jen 12 V. Měniče seženete v levnějších variantách bez displeje, ale i v dražších variantách s displejem.

Solární regulátory

Dalším důležitým prvkem solárního systému je solární regulátor. Ten musíte mít, ať máte jednoduchou, nebo složitou solární elektrárnu. Reguluje totiž tok elektrické energie ze solárního panelu (z baterie) do koncového elektrické spotřebiče. A proč je taková regulace důležitá? Jednoduše proto, aby nedošlo k přehřátí spotřebičů, k přetížení spotřebičů nebo zase k nadměrnému vybití baterie. Solární regulátory mají displej, na kterém uvidíte všechny potřebné údaje. Většina na trhu dostupných regulátorů je velmi jednoduchých na ovládání koncovým uživatelem, takže se nemusíte ničeho obávat.

Jističe

Stejně jako všechny elektrické spotřebiče, i celý solární systém si zaslouží vlastní jistič, který až do napětí 240 V chrání solární panely před přepětím.

Pojistkový odpínač

Pojistkový odpínač je drobná součástka, relativně levná oproti všem předchozím, ale vyplatí se ji mít instalovanou v solárním systému, protože chrání solární panely i baterie před přepětím i před zkratovými výboji.

blank
Zdroj: wikipedie, By <a href=”//commons.wikimedia.org/wiki/User:PeterEastern” title=”User:PeterEastern”>PeterEastern</a> – <span class=”int-own-work” lang=”en”>Own work</span>, CC BY-SA 4.0, Link

Tepelná čerpadla aneb něco navíc

Tepelné čerpadlo není přímo součástí solární elektrárny, ale dokáže celý systém dokonale doplňovat. Pokud si pořídíte solární panely a tepelné čerpadlo, budete mít doma tzv. hybridní elektrárnu, díky čemuž budete energeticky téměř zcela soběstační. A přestože i náklady na tepelná čerpadla patří k těm vyšším, i zde můžete čerpat dotace.

Abyste měli jakousi představu, co vás čeká, pak vězte, že tepelná čerpadla dnes fungují nejčastěji na principu země/voda nebo vzduch/voda. Slovo před lomítkem vyjadřuje, odkud se energie získává, slovo za lomítkem pak značí, kam se tato energie přenáší. Výhodou je, že tepelné čerpadlo si můžete pořídit jak do novostavby, tak i do staršího rodinného domku, kde v průběhu času dost ušetříte (zejména kvůli omezování topení uhlím i dřevem.) Nevýhodou může být hluk z čerpadla, který však obvykle zaznamenáte pouze venku, nikoliv uvnitř stavby samotné.